Марки сталі

Сталь – це сплав заліза і вуглецю, в якому частка вуглецю не повинна перевищувати 2,14%. Для класифікації марок сталі враховують хімічний склад, який дозволяє, в свою чергу, ділити сталь на вуглецеву і леговану. Для вуглецевих марок сталі актуальні наступні ДСТУ: ДСТУ 380-71 і ДСТУ 1050-75, для легованих: ДСТУ 4543-71, ДСТУ 5632-72, ДСТУ 14959-79.

Вуглецеві марки ділять на: маловуглецеві, середньовуглецеві і високовуглецеві сталі. У першому випадку вміст вуглецю в складі не повинно перевищувати 0,25%, у другому – не менше 0,25%, але і не більш 60%, в третьому перевищує 0,60%. Ймовірно, що процентний вміст вуглецю впливає на характеристики сталі.
Леговані стали поділять на: конструкційні, середньолеговані і високолеговані марки сталі. У першому випадку зміст легуючих елементів в цих марках сталей не перевищує 2,5%, у другому від 2,5 до 10% легуючих елементів, в третьому легуючих елементів в сталі більше 10%.

Одним з головних умов для коректної класифікації марок сталей є їх призначення. Існують конструкційні, інструментальні сталі, а також склади з особливими фізичними властивостями.

Конструкційні марки сталі активно застосовують у виробництві продукції будівельного і машинобудівного призначення.

Інструментальні сталі використовують для виготовлення штампового, вимірювального і ріжучого інструменту.

Сталі з третьої категорії володіють магнітними характеристиками або особливими хімічними властивостями. До їх числа відносяться сталі нержавіючі, сталі жаростійкі, сталі жароміцні і т. д.

Всі існуючі марки в залежності від того, який відсоток шкідливих домішок (наприклад, сірки та фосфору) вони містять, ділять на сталь звичайної якості, якісні, високоякісні і особовисокоякісні марки.

У першому випадку в складі міститься не більше 0,06-0,07% сірки і фосфору, в якісних марках цей показник знижується до 0,035%, у високоякісних – до 0,025%, а в особовисокоякісних – до 0,02% фосфору і до 0,015 % сірки.

Марки сталі відрізняються видаленням кисню із сталі. Існують сталі спокійні, сталі киплячі, сталі напівспокійні. Спокійні стали позначають абревіатурою сп, киплячі – кп, а напівспокійні – нс.

Цими варіантами класифікація марок сталі не завершується, наведені класифікації відносяться до основних.